Drobečková navigace

Úvod > Historie > Jakub Lolek

Jakub LolekJakub Lolek

Jakub Lolek, významný národní buditel severní Moravy, se narodil 25. července 1845 v Lipince pod Bradlem jako syn chudého řešetáře. Po svém otci, světem prošlém písmáku, zdědil lásku k rodnému kraji, k jeho historii a tradicím. Po vystudování učitelského ústavu v Olomouci působil nejprve jako výpomocný učitel na několika školách na Konicku, od r. 1871 pak trvale na severní Moravě, sedmnáct let jako nadučitel v Paloníně a dalších sedmnáct let ve Zvoli. Ve Zvoli 7. ledna 1917 také zemřel a je i pohřben.
Jako český vlastenec se Jakub Lolek objevoval všude tam, kde šlo o posílení českého národního života. Např. v r. 1883 patřil k zakladatelům Učitelské jednoty šumpersko-zábřežské, v r. 1885 na jeho výzvu byla založena Hasičská župa severomoravská apod. největší zásluhy má však jako neúnavný vlastivědný pracovník, který během let shromažďoval a v mnoha časopiseckých článcích (nejvíce v Moravském severu, Selském archivu a Časopisu Vlasteneckého muzea v Olomouci) rozsáhle publikoval cenné materiály o severní Moravě a jejích dějinách.
Současně sesbíral a zapsal i mnoho lidových pověstí, které koncem 19. a počátkem  20. století odposlouchával od prostých venkovanů, třeba od stařečka Nevěřilů nebo tetky Rozály Strakové z Lipinky (pověst Hukadla) či vlasteneckého staříka ze Strupšína (chudý uhlíř Života), od babičky, která pásla krávy na louce u Klášterce, nebo stařečka, který o kus dál tloukl štěrk na císařské silnici (Had se zlatou korunkou, Klášterecký poklad), aj.
Některé z těchto pověstí jednotlivě byly otištěny už v tehdejších vlastivědných časopisech, ale v obsáhlejších souborech vyšly až posmrtně, ve sborníku Uničovsko včera a dnes z r. 1928 a v šumperském vlastivědném sborníku Severní Morava z r. 1957. Právě z těchto dvou souborů je převzato šest následujících pověstí, dvě další (Hastrman ze Zvole a Chudý uhlíř Života) jsou uveřejněny z rukopisné pozůstalosti Lolkovy v rodinném archivu.

 

 

 

 

Rekonstrukce stávajících chodníků v obci Lipinka

Scan2020-07-27_093423.jpg

Olomoucký kraj přispěl obci Lipinka na pořízení LHP  v roce 2020 ve výši 19 743,00 Kč. Celkové náklady na zpracování LHP činily 33 445,00 Kč. Příspěvek Olomouckého kraje činil 

1.png

 Provoz místní prodejny Jednoty
   v Lipince spolufinancoval z Programu obnovy venkova 2020
      ve výši 48 000 Kč 

1.png

Pořízení ochranných osobních pomůcek JSDH 2020

Obci Lipinka byl Olomouckým krajem v roce 2020 poskytnut finanční příspěvek na pořízení osobních ochranných pomůcek JSDH ve výši 34 500 Kč. Z poskytnutého příspěvku byly pořízeny:

  • 3 ks hasičských přileb Kalisz

    2 ks zásahových obleků a rukavic

    4 páry zásahové obuvi

    3 ks svítilny+držák

    1 ks výstražná vesta velitel

Celkové výdaje činily 74 782,00 Kč.

1.png

 

Pronájmu kulturního                domu

Nabízíme možnost pronájmu prostor kulturního domu k rodinným a firemním oslavám, svatbám, srazům atd.

V kulturním domě se nachází sál s jevištěm, toalety, klubovna, sklep, plně vybavená kuchyň s nádobím.

Kulturní dům prošel v letech 2014-2015 rekonstrukcí.

Fotografie kulturního domu

Tel: 774 335 540 Rusnáková

Tel: 724 859 673 Králová

Biodpad

Upozorňujeme občany, aby nedávali trávu a jiný biologický odpad (tráva, větve a listí) do popelnic. Popelnice s tímto odpadem nebudou vyvezeny.

Občané mohou tento odpad vozit za obchod.

Obecně závazná vyhláška - sečení, noční klid

nocni-klid.doc

Zákaz domovního prodeje po obci

Nazen_obce__12013.doc

Rozbor obecní vody

Dokument (38).pdf

Ordinační hodiny lékařů

ordinacni_hodiny_lekaru.pdf

Olomoucký kraj

www.kr-olomoucky.cz

Neoficiální stránky Klopiny a Veleboře

www.klopinavelebor.cz

Uničovsko mikroregion


http://www.mikroregion.unicovsko.cz/

Evropská Databanka

http://www.edb.cz

17. 10. Hedvika

Zítra: Lukáš
obeclipinka_footer.png