Drobečková navigace

Úvod > Historie > Jakub Lolek

Jakub LolekJakub Lolek

Jakub Lolek, významný národní buditel severní Moravy, se narodil 25. července 1845 v Lipince pod Bradlem jako syn chudého řešetáře. Po svém otci, světem prošlém písmáku, zdědil lásku k rodnému kraji, k jeho historii a tradicím. Po vystudování učitelského ústavu v Olomouci působil nejprve jako výpomocný učitel na několika školách na Konicku, od r. 1871 pak trvale na severní Moravě, sedmnáct let jako nadučitel v Paloníně a dalších sedmnáct let ve Zvoli. Ve Zvoli 7. ledna 1917 také zemřel a je i pohřben.
Jako český vlastnec se Jakub Lolek objevoval všude tam, kde šlo o posílení českého národního života. Např. v r. 1883 patřil k zakladatelům Učitelské jednoty šumpersko-zábřežské, v r. 1885 na jeho vývzu byla založena Hasičská župa severomoravská apod. největší zásluhy má však jako neúnavný vlastivědný pracovník, který během let shromažďoval a v mnoha časopiseckých článcích (nejvíce v Moravském severu, Selském archivu a Časopisu Vlasteneckého muzea v Olomouci) rozsáhle publikoval cenné materiály o severní Moravě a jejích dějinách.
Současně sesbíral a zapsal i mnoho lidových pověstí, které koncem 19. a počátkem  20. století odposlouchával od prostých venkovanů, třeba od stařečka Nevěřilů nebo tetky Rozály Strakové z Lipinky (pověst Hukadla) či vlasteneckého staříka ze Strupšína (chudý uhlíř Života), od babičky, která pásla krávy na louce u Klášterce, nebo stařečka, který o kus dál tloukl štěrk na císařské silnici (Had se zlatou korunkou, Klášterecký poklad), aj.
Některé z těchto pověstí jednotlivě byly otištěny už v tehdejších vlastivědných časopisech, ale v obsáhlejších souborech vyšly až posmrtně, ve sborníku Uničovsko včera a dnes z r. 1928 a v šumperském vlastivědném sborníku Severní Morava z r. 1957. Právě z těchto dvou souborů je převzato šest následujích pověstí, dvě další (Hastrman ze Zvole a Chudý uhlíř Života) jsou uveřejněny z rukopisné pozůstalosti Lolkovy v rodinném archivu.

 

 

 Adventní dílna

Přijďte si na chvíli odpočinoust, vánočně se naladit, načerpat inspiraci a něco pěkného vytvořit 24.listopadu 2017 v 16:00 hod. v přísálí KD v Lipince.

K dispozici budou větvičky. Pokud máte přineste si zahradnické nůžky, tavnou pistoli, ozdoby, korpus... (Materiál bude možné zakoupit i přímo na místě). 

  

OBECNÍ ÚŘAD LIPINKA  pořádá v neděli 10.12.2017 ve 14.00 hod.  v  KULTURNÍM DOMĚ

    sousedské posezení                     Program:   

vítání občánků

pásmo písní vánočních koled v podání chlapeckého dua

vystoupení taneční skupiny dětí ze ZŠ Nová Hradečná

 Občerstvení zajištěno     

         

Pronájmu kulturního                    domu

Nabízíme možnost pronájmu prostor kulturního domu k rodinným a firemním oslavám, svatbám, srazům atd.

V kulturním domě se nachází sál s jevištěm, toalety, klubovna, sklep, plně vybavená kuchyň s nádobím.

Kulturní dům prošel v letech 2014-2015 rekonstrukcí.

Fotografie kulturního domu

  • Tel: 774 335 540 Rusnáková
  • Tel: 724 859 673 Králová

 Biodpad

 Upozorňujeme občany, aby nedávali trávu a jiný biologický odpad (tráva, větve a listí) do popelnic. Popelnice s tímto odpadem nebudou vyvezeny.

Občané mohou tento odpad vozit za obchod.

 

 

Obecně závazná vyhláška - sečení, noční klid

nocni-klid.doc

Zákaz domovního prodeje po obci

Nazen_obce__12013.doc

Rozbor obecní vody

Dokument (38).pdf

 

 

Ordinační hodiny lékařů

ordinacni_hodiny_lekaru.pdf

Olomoucký kraj

www.kr-olomoucky.cz

Neoficiální stránky Klopiny a Veleboře

www.klopinavelebor.cz

Uničovsko mikroregion


http://www.mikroregion.unicovsko.cz/

Evropská Databanka

http://www.edb.cz

24. 11. Emílie

Zítra: Kateřina
obeclipinka_footer.png