Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie > Hastrman ze Zvole

Hastrman ze Zvole

Hastrman rejdíval nejvíc pod Hájem, kde u vody se pásávali koně a kousek dál klisny s hříbaty. V noci v měsíční záři vylézal z Moravy a setrvával až skoro do svítání. Pacholci, kteří drželi u koní stráž, nemohli ani zdřímnout. Kolikrát hastrmana, který se proměnil v bílého koně – šimla, dokonce obklíčili, ale vždy se mu podařilo vyklouznout – a žbluňk, byl ten tam. Večer příštího dne, kde nic, tu nic – hihihi – opět pasoucí se dobytek plašil a znepokojoval. Bylo to k zlosti, pacholci se už zdráhali v noci hlídat.
Konečně takové ,,poňoukání“ dopálilo hospodáře Jiřího Komendu. Pořídil si lýkový provaz, vzal otýpku sena, do ní zastrkal trávu od Božího těla po cestě shrabanou a šel hlídat sám. Šiml však z vody vylezl a začal své rejdění teprve třetí noc.
Hospodář vzal do levé ruky otep sena, do druhé provaz s připravenou smyčkou a začal chodit mezi koňmi a dával jim ochutnat. Chodil od koně ke koni, až se přiblížil k šimlovi. Ten nechtěl ani přivonět. Ale když přiběhlo hříbátko a vzalo si z otýpku peroutku, přiblížil se i šiml a začal si brát seno také. V tom hospodář rychle vhodil smyčku koni na hlavu a bělouš byl chycen. Nevzpouzel se, stál tiše. Hospodář na něj sedl a vracel se do dědiny. Doma ho uvázal ke žlebu a řekl: ,,Počkej, knote, však při práci tě vrtochy přejdou!“
Celé léto pak bral hospodář Komenda šimla na robotu, nikomu jinému s ním jezdit nedovolil, sám ho i poklízel. Kůň od jalové píce a těžké práce se sesychal, až byl jenom kost a kůže. Samému hospodáři bylo zvířete líto. Jednou, když nebyl doma, domácí sušili otavu. Milý šiml dostal nějak hlavu z lýčené ohlávky a otevřenými dveřmi z maštale zmizel. Když se hospodář vrátil a slyšel, co se stalo, jen se zasmál a pravil: ,,Vem ho rarach! Koně na pastvě víc plašit nebude!“ – a neplašil…

 

Místní poplatky

Oznamujeme občanům, že od 23.3.2022 je možné vždy ve středu v době od 17:00 - 18:00 platit poplatky za odpad 450 Kč/osoba/chata, pronájem vodoměru 200 Kč/rok, vodné a poplatky za psy. Splatnost místních poplatků je do 31.5.2022. 

Poplatky je možné platit na účet obce po předchozí domluvě s účetní obce p. Rusnákovou - 774335540.

Rekonstrukce stávajících chodníků v obci Lipinka

Scan2020-07-27_093423.jpg

Olomoucký kraj přispěl obci Lipinka na zpracování Územního plánu Lipinka - I.fáze  v roce 2021 ve výši 73 440,00 Kč. Celkové náklady na zpracování I. fáze UP činily 196 020,00 Kč. 

1.png

pov.jpg

 Provoz místní prodejny Jednoty
   v Lipince spolufinancoval z Programu obnovy venkova 2021
      ve výši 48 000 Kč 

1.png

pov.jpg

Pořízení ochranných osobních pomůcek JSDH 2021

Obci Lipinka byl Olomouckým krajem v roce 2021 poskytnut finanční příspěvek na pořízení nové zásahové stříkačky PS 12  ve výši 51 800 Kč. Celkové výdaje činily 137 600,00 Kč.

 

1.png

pov.jpg

 

Pronájmu kulturního                domu

Nabízíme možnost pronájmu prostor kulturního domu k rodinným a firemním oslavám, svatbám, srazům atd.

V kulturním domě se nachází sál s jevištěm, toalety, klubovna, sklep, plně vybavená kuchyň s nádobím.

Kulturní dům prošel v letech 2014-2015 rekonstrukcí.

Fotografie kulturního domu

Tel: 774 335 540 Rusnáková

Tel: 724 859 673 Králová

Biodpad

Upozorňujeme občany, aby nedávali trávu a jiný biologický odpad (tráva, větve a listí) do popelnic. Popelnice s tímto odpadem nebudou vyvezeny.

Občané mohou tento odpad vozit za obchod.

Obecně závazná vyhláška - sečení, noční klid

nocni-klid.doc

Zákaz domovního prodeje po obci

Nazen_obce__12013.doc

Rozbor obecní vody

Dokument (38).pdf

Ordinační hodiny lékařů

ordinacni_hodiny_lekaru.pdf

Olomoucký kraj

www.kr-olomoucky.cz

Neoficiální stránky Klopiny a Veleboře

www.klopinavelebor.cz

Uničovsko mikroregion


http://www.mikroregion.unicovsko.cz/

Evropská Databanka

http://www.edb.cz

27. 5. Valdemar

Zítra: Vilém
obeclipinka_footer.png