Drobečková navigace

Úvod > O obci > Současnost

Současnost

Lipinka

První zmínka o malé osadě Lipinka, jejíž název byl odvozen od staročeského slova lípí (lipového porostu), pochází patrně z roku 1371. Osada byla součástí úsovského panství, její obyvatelé se převážně živili těžbou dřeva z okolních lesů, pálením dřevěného uhlí a později také výrobou košťat, řešet a sít. V chudých rodinách si také častokrát přivydělávali tkaním lnu. V obci je založen Sbor dobrovolných hasičů. Ve spolupráci s obecním úřadem pořádá každoročně mnoho zajímavých akcí, jako např. fotbalový turnaj v minikopané, hasičský ples, hodovou zábavu, mikulášskou nadílku aj. Mnoho akcí je konáno v místním kulturním domě. Ten je také hojně využívaný ke svatebním hostinám a oslavám narozenin zájemců z okolních obcí. Každý druhý rok zde probíhá setkání rodáků. Hody, které vrcholí mší svatou u místní kaple a každoročně se zde setká mnoho poutníků z širokého okolí, slavíme na svátek sv. Václava 28. září. Protože možnost získání práce v obci není veliká, občané za prací nejčastěji dojíždějí do přilehlých obcí a měst. V obci se nenachází školy ani lékaři, proto zejména starší lidé a školáci využívají autobusovou dopravu. Občané mají možnost navštěvovat místní knihovnu v budově obecního úřadu. Ta je v provozu každou středu od 15:30 do 17:00. Na nákup chodí místní do prodejny Jednoty. Děti využívají ke hrám místní dětské hřiště a v zimě na bruslení rybník. Lipinka je plynofikována a má také svůj vlastní vodovod, který čerpá vodu z vodního zdroje pod Bradlem. V brzké době dojde k vybudování místní kanalizace. Lipinka je vyhledávanou chatovou oblastí. Pro nádherné výhledy, čistou přírodu a zajímavé turistické lokality je oblíbeným cílem pěších túr i cyklistických výletů. Nejnavštěvovanějším turistickým cílem je samozřejmě vrchol Bradlo (600 m. n. m.) odkud je nádherný výhled jak na celé Jeseníky, tak na Sv. Kopeček a Olomouc, nebo na Mohelnicko. Cestou na Bradlo se turisté mohou pokochat stádem jelenů, daňků a muflonů v oboře, kterou vlastní Úsovsko a.s.

Obec Lipinka

Místní poplatky

Oznamujeme občanům, že od 23.3.2022 je možné vždy ve středu v době od 17:00 - 18:00 platit poplatky za odpad 450 Kč/osoba/chata, pronájem vodoměru 200 Kč/rok, vodné a poplatky za psy. Splatnost místních poplatků je do 31.5.2022. 

Poplatky je možné platit na účet obce po předchozí domluvě s účetní obce p. Rusnákovou - 774335540.

Rekonstrukce stávajících chodníků v obci Lipinka

Scan2020-07-27_093423.jpg

Olomoucký kraj přispěl obci Lipinka na zpracování Územního plánu Lipinka - I.fáze  v roce 2021 ve výši 73 440,00 Kč. Celkové náklady na zpracování I. fáze UP činily 196 020,00 Kč. 

1.png

pov.jpg

 Provoz místní prodejny Jednoty
   v Lipince spolufinancoval z Programu obnovy venkova 2021
      ve výši 48 000 Kč 

1.png

pov.jpg

Pořízení ochranných osobních pomůcek JSDH 2021

Obci Lipinka byl Olomouckým krajem v roce 2021 poskytnut finanční příspěvek na pořízení nové zásahové stříkačky PS 12  ve výši 51 800 Kč. Celkové výdaje činily 137 600,00 Kč.

 

1.png

pov.jpg

 

Pronájmu kulturního                domu

Nabízíme možnost pronájmu prostor kulturního domu k rodinným a firemním oslavám, svatbám, srazům atd.

V kulturním domě se nachází sál s jevištěm, toalety, klubovna, sklep, plně vybavená kuchyň s nádobím.

Kulturní dům prošel v letech 2014-2015 rekonstrukcí.

Fotografie kulturního domu

Tel: 774 335 540 Rusnáková

Tel: 724 859 673 Králová

Biodpad

Upozorňujeme občany, aby nedávali trávu a jiný biologický odpad (tráva, větve a listí) do popelnic. Popelnice s tímto odpadem nebudou vyvezeny.

Občané mohou tento odpad vozit za obchod.

Obecně závazná vyhláška - sečení, noční klid

nocni-klid.doc

Zákaz domovního prodeje po obci

Nazen_obce__12013.doc

Rozbor obecní vody

Dokument (38).pdf

Ordinační hodiny lékařů

ordinacni_hodiny_lekaru.pdf

Olomoucký kraj

www.kr-olomoucky.cz

Neoficiální stránky Klopiny a Veleboře

www.klopinavelebor.cz

Uničovsko mikroregion


http://www.mikroregion.unicovsko.cz/

Evropská Databanka

http://www.edb.cz

27. 5. Valdemar

Zítra: Vilém
obeclipinka_footer.png