Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie > Pustá

Pustá

V horském záhybu mezi Hradečnou a Lipinkou se skrývá nepatrné údolíčko všeobecně zvané Pustá. Před lety sloužilo toto údolí často jako mrchoviště, kde z okolních vesnic lidé zakopávali uhynulý dobytek. Bylo to údolíčko v ústraní, všichni lidé se mu vyhýbali, opuštěné a nevlídné. Jaký div, že právě sem si lidová obrazivost umísťovala svět různých nadpřirozených bytostí a strašidel

To údolíčko nabylo ještě větší romantičnosti událostí, která se přihodila v samém jeho středu za napoleonských válek. Když Napoleon táhl se svou armádou na Rus, silný oddíl Francouzů se objevil i na severní Moravě a francouzští vojáci byli rozmísťování také po celém Uničovsku. Na rychtě v Hradečné tak byli ubytováni dva mladí důstojníci. Rychtář z Hradečné měl dvě děti, syna a dcerku Anežku. Byla to děvucha sličná, spanilá, oběma důstojníkům se hned zalíbila. Sama o tom však neměla ani tušení, neboť jejich řeči nerozuměla a z jejich slov a posunků byla spíš vystrašená. Proto se poradila  s rodiči a raději se ztratila z domu.
Francouzové, když postřehli, že děvče kvůli nim opustilo rodný dům, ze žárlivosti začali obviňovat jeden druhého a hádat se, až z toho domácí byli celí nesví. Jednoho dne znenadání oba důstojníci vešli na dvůr, dali si vyvést koně, vyhoupli na ně a již cválali ven ze vsi. Co se dělo dále – nikdo nevěděl.

Když se později po obou důstojnících sháněli ostatní vojáci, rychtářův syn jim mohl říci jen tolik: ,,Viděl jsem oba ujíždět k Pusté“. Potom je také do toho údolí zavedl. Zde nalezli koně uvázané u stromu a oba důstojníky vzdálené od sebe na deset kroků na zemi mrtvé. Jeden držel pistoli ještě v ruce, druhému pistole z ruky vypadla a ležela mu u hlavy. Oba měli hruď prosřelenou kulkou. Pochovali je na hřbitově v Hradečné vedle sebe.
Dále pověst vypravuje, že rychtářova dcera, jakmile uslyšela o smrti obou důstojníků, tak se vystrašila, že upadla v těžké blouznění. Když po dlouhé době se ze své choroby jakžtakž vykřesala, projevila přání vstoupit do kláštera. Rodiče jí nepřekáželi, a tak se i stalo. Ale v Pusté prý potom vždy na dušičky v noci bylo vidět, jak dva černí muži stojí deset kroků od sebe, natahují k sobě pravé ruce, jako by si je podávali na usmíření. Ale protože mezi nimi stojí také bílá ženská postava, usmířit se nemohou. Jak přicházejí, tak i odcházejí, žena se dává do tichého pláče a odchází rovněž, ale jako poslední.
Ti černí muži jsou prý duchové obou sebevrahů, kteří by se rádi smířili. A ta žena v podobě rychtářovy dcerky je jejich svědomí. Když již mají dobrou vůli si odpustit, vstoupí mezi ně svědomí a je po smířlivé náladě.
Jaký div tedy, že to údolí se nezbývalo Pustá a dlouho také pusté zůstávalo. Jen romantický básník Aleš Balcárek z nedalekého Šumvaldu to údolíčko často navštěvoval a podle něho se psal též Pustinský.

Místní poplatky

Oznamujeme občanům, že od 23.3.2022 je možné vždy ve středu v době od 17:00 - 18:00 platit poplatky za odpad 450 Kč/osoba/chata, pronájem vodoměru 200 Kč/rok, vodné a poplatky za psy. Splatnost místních poplatků je do 31.5.2022. 

Poplatky je možné platit na účet obce po předchozí domluvě s účetní obce p. Rusnákovou - 774335540.

Rekonstrukce stávajících chodníků v obci Lipinka

Scan2020-07-27_093423.jpg

Olomoucký kraj přispěl obci Lipinka na zpracování Územního plánu Lipinka - I.fáze  v roce 2021 ve výši 73 440,00 Kč. Celkové náklady na zpracování I. fáze UP činily 196 020,00 Kč. 

1.png

pov.jpg

 Provoz místní prodejny Jednoty
   v Lipince spolufinancoval z Programu obnovy venkova 2021
      ve výši 48 000 Kč 

1.png

pov.jpg

Pořízení ochranných osobních pomůcek JSDH 2021

Obci Lipinka byl Olomouckým krajem v roce 2021 poskytnut finanční příspěvek na pořízení nové zásahové stříkačky PS 12  ve výši 51 800 Kč. Celkové výdaje činily 137 600,00 Kč.

 

1.png

pov.jpg

 

Pronájmu kulturního                domu

Nabízíme možnost pronájmu prostor kulturního domu k rodinným a firemním oslavám, svatbám, srazům atd.

V kulturním domě se nachází sál s jevištěm, toalety, klubovna, sklep, plně vybavená kuchyň s nádobím.

Kulturní dům prošel v letech 2014-2015 rekonstrukcí.

Fotografie kulturního domu

Tel: 774 335 540 Rusnáková

Tel: 724 859 673 Králová

Biodpad

Upozorňujeme občany, aby nedávali trávu a jiný biologický odpad (tráva, větve a listí) do popelnic. Popelnice s tímto odpadem nebudou vyvezeny.

Občané mohou tento odpad vozit za obchod.

Obecně závazná vyhláška - sečení, noční klid

nocni-klid.doc

Zákaz domovního prodeje po obci

Nazen_obce__12013.doc

Rozbor obecní vody

Dokument (38).pdf

Ordinační hodiny lékařů

ordinacni_hodiny_lekaru.pdf

Olomoucký kraj

www.kr-olomoucky.cz

Neoficiální stránky Klopiny a Veleboře

www.klopinavelebor.cz

Uničovsko mikroregion


http://www.mikroregion.unicovsko.cz/

Evropská Databanka

http://www.edb.cz

27. 5. Valdemar

Zítra: Vilém
obeclipinka_footer.png